چهارشنبه, 22 آبان 1398 English
         

رو عنوان : فرهاد رئیسی ،نماینده شهرستان شهرکرد در شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری
عنوان : طرح بازآفرینی شهری؛ گمشده سال‌های گذشته شهركرد
عنوان گروه خبري :
پیوندها :

فرهاد رئیسی دهکردی، یکی از دلایل موفق نبودن در جذب گردشگر در شهرکرد را بی‌توجهی به بافت تاریخی این شهر دانست و گفت: امروز چیزی از بافت تاریخی شهرکرد باقی نمانده است و بسیاری از خانه‌های تاریخی این شهر تخریب شده است در حالی‌که می‌توانستیم از این ظرفیت به مانند شهرستان کاشان در جذب گردشگر بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به اهمیت طرح بازآفرینی شهری، تصریح کرد: این طرح فرصتی را فراهم کرده تا بتوان علاوه بر بهبود کیفی سطح زندگی مردم در این مناطق و توسعه زیرساخت‌ها رونق اقتصادی را نیز به همراه داشته باشد.

رئیسی دهکردی ادامه داد: با احیای بافت فرسوده، ایجاد معابر سنگ‌فرش در مرکز شهر و اتصال مراکز تاریخی شهر به یکدیگر می‌توان در جذب گردشگر و رونق اقتصادی در شهر گام‌های بزرگی برداشت و انتظار ما این است که طرح بازآفرینی شهری بتواند چنین خلایی را جبران کند.

این عضو شورای اسلامی شهر شهرکرد، بی‌توجهی به فضای تاریخی بافت فرسوده شهر را از اشکالات وارده بر طرح بازآفرینی شهری دانست و گفت: به طور مثال در محله سقاخانه شاهد شکل‌گیری آپارتمان‌هایی هستیم که هیچ قرابتی با بافت تاریخی محله ندارد.

رئیسی دهکردی، جزیره‌ای عمل کردن را از دیگر نقاط ضعف طرح بازآفرینی شهری در شهرکرد برشمرد و گفت: در بسیاری از طرح‌ها میراث فرهنگی باید ورود جدی‌تر داشته باشد در حالیکه ما شاهد این هم‌افزایی و همگرایی بین‌بخشی نیستیم.

وی، مشارکت نداشتن مردم در طرح‌های بازآفرینی شهری را از دیگر کاستی‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: باید زمینه‌ای فراهم کرد که مردم داوطلبانه با مسئولان در اجرای این طرح‌ها همکاری کنند اما در برخی موارد مشاهده می‌شود که مردم انگیزه‌ای برای مشارکت و همکاری ندارند.

رئیسی دهکردی خاطرنشان کرد: اینکه عنوان می‌شود رویکرد اصلی دولت در بازآفرینی شهری در سال جاری تمرکز بر احداث واحدهای مسکونی است این نگرانی را شکل می‌دهد که دیگر اهداف این طرح نظیر توجه به مسال اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی این مناطق به حاشیه می‌رود که انتظار می‌رود در این خصوص تدبیری اندیشده شود.

این عضو شورای شهرکرد با بیان اینکه بودجه شهرداری شهرکرد برای اجرای کامل طرح‌ها جوابگو نیست، بر بازنگری توزیع بودجه در استان تاکید کرد و گفت: از آنجاکه شهرکرد مرکز و ویترین استان شناخته می‌شود باید اعتبارات بیشتری را برای مدیریت شهری دریافت کند.

رئیسی افزود: با توجه به بودجه سالانه شهرداری سرانه هر شهروند شهرکردی برای بهره‌مندی از خدمات شهری ۷۰۰ هزار تومان است این در حالیست که در استان مجاور سرانه هر شهروند یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

وی با تاکید بر همراهی و کمک استانداری برای اجرای هرچه بهتر طرح‌های بازآفرینی شهری، افزود: اجرای هرچه بهتر این طرح نیازمند فکر و نگاه فرهنگی است.

/پایان/معتمدیبازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان چهارمحال بختیاری
DOURAN Portal V3.9.8.111