چهارشنبه, 22 آبان 1398 English
         

عنوان : مشكلات دامداران و دامپروران شهرستان بن
عنوان گروه خبري :
پیوندها :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان  چهارمحال و بختیاری ،  اعضای شورای اسلامی استان با مدیرکل و کارکنان مجموعۀ دامپزشکی استان در محل  سالن جلسات این اداره کل  دیدار و گفت و گو کردند.

زلیخا قنبری درابتدای این دیدار ضمن تبریک هفته دامپزشکی و روز دامپزشک و تقدیر و تشکر از  زحمات و خدمات صورت گرفته  توسط کلیه مسئولین دامپزشکی شهرستانی و استانی و تشکر از اطلاع رسانی به موقع و پیگیری و همکاری و نظارت جهت پیشگیری از بیماری های واگیرداری که در شهرستان بن در میان دام و طیور وجود دارد  از جمله آنفولانزای پرندگان  و تب کریمه کنگو گفت تخصیص اعتبار جهت انجام واکسیناسیون دام و طیور در شهرها و روستاهای بخش مرکزی و شیدای شهرستان بن به ویژه واکسن های بهاء دار یا آزاد ، با توجه به اینکه این شهرستان محروم می باشد و اکثر اهالی روستاها و حتی شهرهای آن به شغل دامپروری و دامداری مشغول می باشند ، جهت حمایت از این اقشار ضعیف و کم درآمد  از ضروریات است و می طلبد لطف و عنایت ویژه از سوی مسئولین ذیربط به این دامداران و مساعدت لازم برای واکسیناسیون های بهادار نیز برای دامدارانی که توان مالی پرداخت این مبالغ را ندارند به صورت رایگان یا حتی المکان مناسب صورت پذیرد مثل بادشیر و زهره درد

نماینده شهرستان بن در شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری افزود با اشاره  به عدم رعایت بهداشت در مکان های نگهداری دام و اینکه چندین سالی است که اسطبل ها و محل های نگهداری دام ها و طیور در روستاها و شهرهای شهرستان بن سم پاشی و ضد عفونی نگردیده و اقدامات بهداشتی صورت نپذیرفته گفت  جهت رعایت بهداشت و سلامت دام ها اقدامات لازم در این  خصوص از جمله سم پاشی اسطبل ها و محیط های دامی و نحوه نظارت و مراقبت بر سلامت دام ها برای این دامداران جهت جلوگیری از اتلاف دام ها در اولویت مسئولین ذیربط قرار گیرد.

 

وی در خواست استقرار داروخانه دامپزشکی در شهرها  و یکی از روستاهای بخش مرکزی و بخش شیدا در شهرستان بن ، به جهت اینکه شغل اکثر اهالی دامداری است و از این راه امرار معاش و ارتزاق می نمایند و رسیدگی به سلامت و درمان دام برای این دامداران جهت جلوگیری از اتلاف دام ها در اولویت می باشد نیز از عمده مطالبات مردم شهرستان بن می باشد.

قنبری افزود نظارت بهداشتی بر نحوه عملکرد کشتارگاه های صنعتی در شهرها و روستاهای شهرستان بن خصوصاً در روستاها که هیچ گونه نظارت جهت استاندارد و سلامت دام و گوشت و نحوه کشتار سالم و بهداشتی دام ها وجود ندارد از مطالبات مردم شهرستان بن می باشد.

وی نظارت بر قربانگاه ها در امامزادگان شهرها و روستاهای شهرستان بن  جهت تامین سلامت مردم را نیز از ضروریات برشمرد.

قنبری  پیگیری و نظارت مسئولین امر بر دامداری ها و دامپروری هایی که به صورت مجتمع های دامداری صنعتی یا شخصی یا خانگی در  شهرها و روستاهای بخش مرکزی و شیدا  در محیط های نزدیک و همجوار شهرها و روستاها ساخته شده اند و از لحاظ بهداشتی سلامت انسانها را به خطر انداخته را با توجه به انتشار بوهای نا مطبوع در اولویت  کاری دانست.

 

نماینده شهرستان بن در شورای اسلامی استان در پایان گفت سوالاتی ذهن اینجانب را درگیر و مکرر با سوال های مردم در این زمینه مواجه بوده ام چرا که اعتراض مردم را نیز بسیار در پی داشته ، خصوصاً اعتراض اهالی روستاها را  ، سوالاتی از جمله اینکه آیا بیماری آنفولانزای پرندگان در استان وجود داشت؟ آیا در شهرها و روستاهای بخش مرکزی و بخش شیدا شهرستان بن در این مورد گزارش دریافت شده و یا ویروس آنفولانزا از سوی دامپزشکی استان مشاهده گردیده که اکثر پرندگان و طیور روستاها و شهرهای این شهرستان جمع اوری و معدوم شدند؟ آیا این پرندگان آلوده بود اند و یا احتمال آلودگی داشتند ؟ و آیا نیاز به این گونه معدوم سازی  بود ؟ آیا  نیاز نبود  به جای جمع آوری ،آنها  را در محیط جداگانه  در حالت قرنطینه  تحت نظارت نگهداری و درمان می نمودند ؟بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان چهارمحال بختیاری
DOURAN Portal V3.9.8.111